Vyšetření

O běžná vyšetření se postaráme v naší ordinaci. Pomůžeme vám také s objednáním na nestandardní prohlídky nebo doporučíme vhodného specialistu. 


Odběry krve a výtěry

Odběr krve nebo výtěr patří mezi základní vyšetření, které provádíme přímo u nás. Odvoz materiálu je zajištěn každý den do 10:35.

Materiál zpracovává Železniční poliklinika nebo Fakultní nemocnice na Lochotíně a Borech. Výsledky vyšetření krve, dostupné do 24 hodin. Výsledky výtěrů (krk, nos, stolice), moče na kultivační vyšetření pak za 48 hodin.

Přístroj Quick Read Go nám pomáhá (z pouhé kapky krve) v rozlišení, zda se jedná o virovou či bakteriální infekci, tedy kdy už je nutné nasadit antibiotika. Neslibujte proto dětem, že je nebudeme “nabírat či vytírat”

Vyšetření moči

V případě teplot nejasného původu nebo bolestí břicha je vhodné provést vyšetření moči. Je vhodné přinést vzorek moče dítěte již z domova (ušetříte čas a odběr moči dítě lépe zvládne v domácím prostředí).

  • kupte si sterilní zkumavku v lékárně či zdravotnických potřebách
  • dítěti řádně omyjte genitál mýdlem, následně osprchujte – připravte si sterilní zkumavku – začátek močení nechytejte (jsou v něm spláchnuté bakterie z ústí močené trubice) – je nutné zachytit střední proud moče!
  • u novozence a kojence – většinou odebíráte moč vleže, nechte si na odebírání moče dostatek času (může to trvat i hodinu)
  • větší děti lze požádat, aby se vymočily na požádání rovnou do zkumavky , ev. u holčiček lze využít odebírání moče ve vaně – po řádném omytí genitálu dítě “sedí ve dřepu” ve vaně, opět chytáte střední proud moče, moč nesmí stékat po kůži, chlapcům musíte přetáhnou předkožku tak, aby bylo vidět ústí močové trubice
  • k vyšetření potřebujeme 1 zkumavku plnou moče

Výsledky z vyšetření jsou k dispozici obvykle do 24 hodin.

Kdy vzorek moči potřebujeme?

  • pokud dítěti bolí břicho nebo záda, má dysurické obtíže (pálení , řezání při močení), často močí
  • u kojenců se močová infekce může projevit neklidem, průjmem, nechutenstsvím
  • u kojenců a malých dětí, které nejsou schopné popsat obtíže

Další vyšetření

V budově Centra zdraví najdete také praktické lékaře pro dospělé, urologii, sonografii, stomatologa, nebo psychiatra.

Pro rentgenová vyšetření můžete využít Městskou nemocnici Privamed v Kotíkovské ulici č. 19.